YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Turları
12 Şubat 2016 tarihinde eklendi

"Çanakkale’yi Manen Çok İyi Anlamak ve Anlatmak Lazım"

Çanakkale Deniz Zaferi ve Kara Savaşları’nın 101. Yıldönümüne yaklaştığımız şu günlerde her yıl olduğu gibi görsel ağırlıklı klasikleşmiş bir telaşın içine girmekteyiz.

Son 10 yılı aşkın süredir popülaritesi artan Çanakkale, kimilerine göre ulusal bilinçlenme ruhu, kimine göre de maalesef bir sektör olmuştur toplum içinde. Aslında bütün mesele burada yatmaktadır. Bizim yapmamız gereken ise Çanakkale’yi "manen" çok iyi anlamak ve anlatmaktır. Bizden sonrakilere bırakacağımız en büyük miras bu olmalıdır. Çünkü 1915 te yaşamayı değil de, yaşatmayı tercih eden bir neslin evlatları olarak bu yolda çaba sarf etmemiz birinci görevimiz olmalıdır. Güç ve denge eşitsizliğine rağmen başarıyla çıktığımız Çanakkale Savaşı’nın Cumhuriyetimizin mihenk taşı olması en büyük kazancı ve neticesi olmakla beraber üzerine basa basa söylemek lazımdır ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine çıkıp Türk milletine armağan olduğu neticesidir. Her zaman savunduğum ve dile getirdiğim Çanakkale ile ilgili dünyada gurur duyacağımız, ses getirecek bir beyaz perde filminin olması, gerekirse bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınılmaması lazım olduğunu düşünüyorum. Yakın tarihte 2. Dünya Savaşı ile ilgili onlarca kaliteli yapımı varken maalesef bizim amatörce denilebilecek ve yine üzülerek belirtmek isterim ki, hatalarla ve yanlışlarla dolu yapımlarımız halen süregelmektedir. Bunlar aynı zamanda zihinlerde bilgi kirliliğine yol açtığı gibi Çanakkale’yi öğrenmek ve anlamak isteyen yeni nesil içinde kendimize sıktığımız bir kurşun olarak bize geri dönmektedir. Maalesef bazı kesimlerce bugün bile Çanakkale’yi anlatmak adı altında insanların ruhunu ve maneviyatını etkilemek için bir örnek vermek gerekirse; Türk askerlerinin cephede açlık ve kıtlık çektiği gibi gerçekle alakası olmayan hikayeler anlatılmaktadır. İşte bu gibi hikayeler Çanakkale ruhundan kişisel çıkarlar doğrultusunda faydalanmaktan başka bir şey değildir.

Çanakkale tarihin gördüğü bir "ilkler" savaşı olmakla beraber halen günümüzde bilinen yönlerinden daha çok bilinmeyen yönleriyle de mevcuttur. İlk amfibi çıkarmanın, ilk hava durumu balonunun Çanakkale’de kullanılması bunlara birkaç örnektir. Çanakkale’de yapılan amfibi çıkarma harekatı 2.Dünya Savaşı’nda Fransa’nın Normandiya çıkarmasına öncü olmuştur. Yüzyıllar evvel uygulanan tahta Truva Atı taktığı gene yüzyıllar sonra karsımıza bu kez demirden yapılmış Truva Atı savaş taktiği olarak gene bu topraklarda yaşanmıştır. Seddülbahir’de karaya oturtularak adeta bir Truva Atı görünümündeki River Clyde Kömür Gemisi’nden düşman askerleri karaya çıkmıştır.

Özellikle de belirtmek isterim ki, yabancıların kaybettikleri bu savaş için tuttukları günlükleriyle kendi yazdıklarımız karşılaştırılırsa bizim bu konuda ne kadar yetersiz kaldığımız ortaya çıkar.

Sonuç olarak bizlere "ulusal bilinç" oluşumunu kazandıran Çanakkale’de bugün muharebe alanlarını gezerken bir 101 yıl daha da geçse kalbi titremeyen, tüyleri diken diken olmayan birinin bu topraklarla hiçbir bağı kalmamış demektir.

3321 kez okundu
site ekle