YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
11 Eylül 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale’de Hepimizin Kitap Almak İçin Sırada Beklediği Yayınevi

Milli Eğitim Bakanlığı kültürümüzün gelişmesi, okuma alışkanlığının kazanılması ve uygun fiyatla kitap satın alınabilmesi için “Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi”ni kurmuştu. Devlet Kitapları Döner Sermayesi Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’nca bastırılmasına karar verilen ders, kaynak, öğretmen kılavuzu, alıştırma kitapları, bilim ve kültür eserleri ile her türlü eğitsel araç-gereçlerin dağıtımı ve satışını yapmak amacıyla 1 Nisan 1933 tarihinde 2133 sayılı kanunla kuruldu. 26 Ocak 1943 tarih ve 3 bin 577 sayılı kanunla Milli Eğitim Bakanlığı’na Devlet Kitapları Döner Sermayesi aracılığı ile Türkiye genelinde, kitap depoları ve satış mağazaları açma yetkisi verildi. Bu yetkiye dayalı olarak Devlet Kitapları Müdürlüğü, ders kitapları ile diğer basılı eğitim malzemelerinin tüm yurda dengeli ve zamanında dağıtımını sağlamak amacıyla, depo ve sevk işlerini Adana, Ankara, Elazığ, Erzurum, İzmir, Samsun, Trabzon, Van’da bulunan 8 Merkez Yayınevi aracılığı ile sürdürüldü. Bakanlık yayınlarının yurt genelinde kolaylıkla bulunabilmesi, halkın hizmetine sunulması ve özel kişi ve kuruluşlara ait bakanlık tavsiyeli eserlerin satışının yapılması amacıyla da İstanbul, Adana, Elazığ, Erzurum, İzmir, Samsun, Trabzon, Van, Antalya, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tokat ve Zonguldak'ta birer ve Ankara’da 3 olmak üzere, 31 Milli Eğitim Yayınevi açıldı. 

Çanakkale’ye kültür hizmeti konusunda önemli katkılar sağlayacak olan Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi’nin 17.Şubesi Çanakkale’de 22 Eylül 1967 Pazartesi günü hizmete girdi. Milli Eğitim Bakanlığı Yayınevi Çanakkale Şubesi’nin açılışına Vali, Belediye Başkanı ve İl Milli Eğitim Müdürü ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. Çanakkale Halkevi binasının altında açılan MEB Yayınevi Şubesi daha sonra İnönü Caddesi’ne taşınacaktı. MEB Yayınevi Çanakkale Şubesi’nin açılması sebebiyle Çanakkale Mili Eğitim Müdürü İsmail Kutluk; MEB’nın Çanakkale’ye şube açmasının Çanakkale eğitim ve kültür hayatına önemli katkılar sağlayacağını belirttikten sonra Çanakkale’de 1967 yılında okuma-yazma oranının % 76 olduğunu, bunu daha yukarılara çıkarmak için çalışacaklarını belirtmişti. Bu sırada Çanakkale’de her 27 öğrenciye bir öğretmen düşüyordu. Çanakkale’nin 584 köyünden sadece 53 köyünde ilkokul yoktu. Okul olmayan bu 53 köyden nüfusu 150’nin üzerinde olan köylere de okul yapımı için ödenek ayrılmıştı. 

1967 yılında Kültür Bakanlığı yoktu. Kültürle ilgili konular da Milli Eğitim Bakanlığı’nın bünyesinde yürütülmekteydi. Çanakkale’de bir Güzel sanatlar Galerisi açılması faaliyetine de başlanacaktı. Çanakkale Güzel Sanatlar Galerisi de Çanakkale’nin hem kültürüne hem de turistik değerlerinin sergilenmesinde önemli katkılar sağlayacaktı. Güzel Sanatlar Galerisi’nde kısa sürede kitapların incelebildiği bir salon da açılacaktı. MEB Yayınevi Çanakkale Şubesi sadece Çanakkale’ye değil Balıkesir’e de hizmet veriyordu. Kitap fiyatları maliyetinin yaklaşık olarak % 10 karı ile satılıyordu. Ders kitapları yanında batı ve doğu klasikleri, araştırma eserler, Türk klasikleri ile çeşitli filmler ile yardımcı ders araç-gereçlerini de öğrenci ve öğretmenlerin kolayca satın almalarına imkân veriyordu. Okullar açıldığında kitaplar çok kolayca temin edilebiliyordu.

1967 yılında açılan MEB Yayınevi Çanakkale Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitaplarını ücretsiz dağıtmaya başladığı gerekçesiyle Yayımlar Dairesi Başkanlığı tarafından 2007 yılında kapatılmasına karar verildi. Kitaplar okullara dağıtılırken, personelin de Ankara’da görevlendirileceği bildirildi.  Hâlbuki MEB Yayınevi sadece ders kitabı basmıyor, dünyanın her tarafında tüm insanların her dönemde zevkle okuduğu ve gelecekte de okuyacağı “Doğu ve Batı Klasikleri” ile “Türk Klasikleri”, Türk yazar ve şairlerinin roman, hikâye, masal, şiir ve inceleme eserlerini, kültürün yayınlaşmasında önemli bir role sahip ansiklopedileri ve çeşitli sözlükleri de yayımlayarak satışa sunuyordu.

Tam 40 yıl Çanakkale’ye hizmet veren MEB Yayınevi Çanakkale Şubesi Çanakkale’nin kültür hayatında derin izler bırakarak 2007 yılında tarih oldu.

541 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Unutulan Gelibolu İlahisi 22 Eylül 2018
Baki Vandemir’in Çanakkale’ye Bir Armağanı: “Çanakkale Orduevi” 15 Eylül 2018
Çanakkale Gazilerini Kurtardı, Siyasete Yenik Düştü 16 Ağustos 2018
Çanakkale Karması - Fenerbahçe ve Dostluk 04 Ağustos 2018
Adnan Menderes’e Çanakkale’den Son Selam 29 Temmuz 2018
“Ay Bir Nurdur, Hiç Kimse Ona Dokunamaz” 21 Temmuz 2018
Çanakkale’de Kraliçe’nin Ziyareti Onuruna Açılan Harp Müzesi 13 Temmuz 2018
Cumhuriyetin İlk Yıllarında Çanakkale’nin Öğretmenleri ve Okulları 08 Temmuz 2018
Acıyı da, Ödülü de Çanakkale İle Öğrenen Bir Müzik Adamı “Faik Canselen” 02 Temmuz 2018
27 Mart 1975 “Gelibolu-Lapseki Depremi” 22 Haziran 2018
Atatürk, Ramazan Bayramı ve Eski Bayram Mesajları 15 Haziran 2018
İmroz ve Bozcaada Metropoliti Meliton 11 Haziran 2018
Çanakkale Şehitler Abidesi’nin Mimarı Doğan Erginbaş’ı Ebediyete Uğurlarken… 02 Haziran 2018
Osmanlı İmparatorluğu’nda Kurulan Gençlik Cemiyetleri ve Çanakkale 29 Mayıs 2018
Yahya Çavuş’a Şiiriyle Can Veren Bir İdareci: Nail Memik 20 Mayıs 2018
Çanakkale’de Hava Ulaşımının Başlaması ve Bir Uçak Kazası 15 Mayıs 2018
Kırım Savaşı’nda Müttefik, 1.Dünya Savaşı’nda Düşman Olarak Gelibolu’daydılar 01 Mayıs 2018
Çanakkale’nin İlk Gazetesi ve Gazetecisi 17 Nisan 2018
“Büyük İskender’in İzinde Hindistan Keşif Heyeti” Neden Çanakkale Boğazı’nı 2 Ay Geçemedi? 28 Ocak 2018
site ekle