YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
04 Ağustos 2018 tarihinde eklendi

Çanakkale Karması - Fenerbahçe ve Dostluk

Çanakkale’ye 1955 yılında İstanbul’un büyük takımları gelerek Çanakkale’de hazırlık maçları yapmaya başladılar. Fenerbahçe futbol takımı 3 Eylül 1955 tarihinde Çanakkale’ye geldi. Her ne kadar genç bir takımla Fenerbahçe’nin Çanakkale’ye geleceği bilinse de yine de bu haber büyük bir heyecan yarattı. Vapurun geleceği saatte taraftarlar ve gençler Çanakkale İskelesi’nde Fenerbahçe’yi karşıladılar ve sevgi gösterilerinde bulundular.

Fenerbahçe ile Çanakkale Futbol Karması’nın maç yapması daha evvel kararlaştırılmıştı. Maç Çanakkale 18 Mart Stadyumu’nda yapılacaktı. Çanakkale Futbol Karması’nı Çanakkale Beden Terbiyesi yetkilileri ve spor kulüplerinin temsilcileri seçti. Çanakkale Futbol Karması’nın seçimi tartışmalara neden oldu. Özellikle Karagücü’nün kalecisi Erdoğan’ın oynatılmaması eleştirilerin başında geliyordu. 1955’te Çanakkale Futbolunun önde gelen ve oynadıkları futbolla çok sevilen Fahir, Avni ve Gürkan gibi oyuncuların bulunmaması bir başka hayal kırıklığı nedeniydi.  

Fenerbahçe ile Çanakkale Futbol Karması takımları arasında maç 4 Eylül 1955 Pazar günü öğleden sonra saat 16.30’te yapılacaktı. Stadyuma dört bine yakın seyirci gelmişti. Saat 16.15’te sarı lacivertli forma ile önde misafir Fenerbahçeli futbolcular, peşinden Kalespor forması ile Çanakkale karması futbolcuları sahaya çıktılar ve halkı selamladılar. Saygı duruşu ve istiklal Marşı’ndan sonra maç saat 16.30’da başladı. Maçı Hakem Hüseyin Boralı idare edecekti. Sarı lacivertli Fenerbahçe takımı ilk anda Çanakkale Karmasını küçümsedilerse de daha sonra galibiyet için büyük çaba sarf etmek zorunda kalacaklardı. Maçta yirmi iki futbolcu arasında en göze çarpan oyuncular Fenerbahçeli savunmanın ortasında yer alan Gürkan, Çanakkale Karması Futbol Takımı’ndan Tarık Kutver, Nejat Dalyancı, sağ içte oynayan Dilaver’di. Maç boyunca saha kenarında idarecilerin sık sık münakaşasından başka Çanakkale’nin o dönem en iyi hakemi olan Hüseyin Boralı’nın Çanakkale Karmasının idarecilerini kayırdığı dikkat çekti. Çanakkale Karması ile Fenerbahçe arasındaki maç 3-2 Fenerbahçe’nin galibiyeti ile sona erdi. 

Çanakkale Valisi Cemal Tarlan maç için Çanakkale’ye gelen Fenerbahçe Kulübü mensuplarına Turing Kulüp’te çaylı bir toplantı düzenledi. Bu toplantı sırasında karşılıklı olarak hatıralardan söz edildi. Toplantıda Vali Tarlan; İstanbul’da olduğu kadar tüm Türkiye’de sevilen Fenerbahçe ile Çanakkaleli futbolcuların birlikte olmaları ve maç yapmalarından dolayı futbolculara ve yöneticilere teşekkür ederek önemli olanın yenmek veya yenilmek değil, sporseverlerin takdirini kazanmak olduğunu belirtti. Fenerbahçe Kulübü adına söz alan Tarık Özsoy ise; Çanakkale’ye ayak bastığımız dakikadan itibaren heyetimize hüsnü kabul gösterilmiştir. Sayın Valimize, sporcu kardeşlerimize, hassaten teşekkür ederiz. Hatıralarla bağlı olduğum Çanakkale’de spor sahasında terakkiler görmekle haz duydum. Fenerbahçe Kulübü olarak Çanakkale sporuna elimizden geldiği kadar müzahir olacağımızı teyit ederiz. Veli Beyin de işaret ettikleri gibi yenmek ve yenilmek değil, örnek oyun çıkarmaya gayret edeceğiz. Hürmetle Çanakkale gençliğini selamlarız.

Fenerbahçe 7 Eylül’de de Gelibolu Gençlik Spor ile bir maç yaptı ve bu maç 2-2 sona erdi. Çanakkale Karması’nın bir ilçe takımına göre kötü sonuçlar alması futbolseverler tarafından takımı seçen idarecilerin eleştirilmesine sebep oldu. Bu arada Çanakkale futbol ajanı Arif Erensoy istifa etti ve yerine İbrahim Başkankız getirildi. Fenerbahçe İstanbul’a geri döndükten sonra Fenerbahçe Kulübü Müdürü Fikret Arıcan, Çanakkale Valisi Cemal Tarlan’a bir mektup göndererek; Kulübümüz futbolcularının Çanakkale’ye vaki ziyaretleri sırasında göstermiş olduğunuz sıcak alaka bizleri son derece sevindirmiştir. Bu samimim alakanızdan dolayı teşekkürlerimizi arz eder, saygılarımızın kabulünü rica ederiz-Kulüp Müdürü Fikret Arıcan” diye yazdı.

1042 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Unutulan Gelibolu İlahisi 22 Eylül 2018
Baki Vandemir’in Çanakkale’ye Bir Armağanı: “Çanakkale Orduevi” 15 Eylül 2018
Çanakkale’de Hepimizin Kitap Almak İçin Sırada Beklediği Yayınevi 11 Eylül 2018
Çanakkale Gazilerini Kurtardı, Siyasete Yenik Düştü 16 Ağustos 2018
Adnan Menderes’e Çanakkale’den Son Selam 29 Temmuz 2018
“Ay Bir Nurdur, Hiç Kimse Ona Dokunamaz” 21 Temmuz 2018
Çanakkale’de Kraliçe’nin Ziyareti Onuruna Açılan Harp Müzesi 13 Temmuz 2018
Cumhuriyetin İlk Yıllarında Çanakkale’nin Öğretmenleri ve Okulları 08 Temmuz 2018
Acıyı da, Ödülü de Çanakkale İle Öğrenen Bir Müzik Adamı “Faik Canselen” 02 Temmuz 2018
27 Mart 1975 “Gelibolu-Lapseki Depremi” 22 Haziran 2018
Atatürk, Ramazan Bayramı ve Eski Bayram Mesajları 15 Haziran 2018
İmroz ve Bozcaada Metropoliti Meliton 11 Haziran 2018
Çanakkale Şehitler Abidesi’nin Mimarı Doğan Erginbaş’ı Ebediyete Uğurlarken… 02 Haziran 2018
Osmanlı İmparatorluğu’nda Kurulan Gençlik Cemiyetleri ve Çanakkale 29 Mayıs 2018
Yahya Çavuş’a Şiiriyle Can Veren Bir İdareci: Nail Memik 20 Mayıs 2018
Çanakkale’de Hava Ulaşımının Başlaması ve Bir Uçak Kazası 15 Mayıs 2018
Kırım Savaşı’nda Müttefik, 1.Dünya Savaşı’nda Düşman Olarak Gelibolu’daydılar 01 Mayıs 2018
Çanakkale’nin İlk Gazetesi ve Gazetecisi 17 Nisan 2018
“Büyük İskender’in İzinde Hindistan Keşif Heyeti” Neden Çanakkale Boğazı’nı 2 Ay Geçemedi? 28 Ocak 2018
site ekle