YUKARI ÇIK

Çanakkale Travel
Çanakkale Travel
Anzac Hotel Çanakkale Şehitlik Turu
28 Ocak 2018 tarihinde eklendi

“Büyük İskender’in İzinde Hindistan Keşif Heyeti” Neden Çanakkale Boğazı’nı 2 Ay Geçemedi?

Dünya tarihinin en önemli komutanlarından birisi hiç şüphesiz Büyük İskenderdir.  Milattan Önce 336 yılında II.Philip’in suikasta kurban gitmesi üzerine 20 yaşında tahta geçen İskender, önce babasının katillerini yakalayarak öldürttü. Hayali bir dünyaya egemen olmaktı. Bu amaçla hemen fetih hazırlıklarına başladı. Bu hazırlıklara karşı çıkan devlerin tecrübeli ve nüfuzlu kişileri ortadan kaldırarak kendisine engel olacak kimseleri yok etti. İki yıl devam eden hazırlık evresinde ordusunu profesyonel hale getirdi. Fetih için hazırladığı ordunun sayısı az olmasına rağmen niteliği çok yüksekti ve fetihler sırasında kendisine çok yararlıkları dokunacak olan mühendis, bilim adamı, mimar ve pek çok meslek dalından insana ordusunda yer verdi.  İskender ordusuyla Perslere karşı savaşmak üzere Çanakkale Boğazı’na geldi. Milattan Önce 334 yılında Mayıs ayında 35 bin Makedonyalı ve 7600 Yunanlıdan oluşan ordusuyla Sestos’dan Abidos kıyılarına çıktı. Pers Ordusunun başında III.Darius bulunuyordu. İki ordu Karabiga yakınlarında Kocabaş Çayı yakınındaki Granicus bölgesinde karşılaştı. İskender’in stratejisi Kocabaş Çayı’nı geçerek Perslerin direkt üstüne yürümekti. Komutanları ise buna karşı çıkıyordu. İskender komutanlarına Buraya gelmek için koca Çanakkale boğazını geçmişken, önümüzdeki bu sığ çay mı bizi durduracak. Bu çay karşısında gerilersek Çanakkale Boğazı utancıdan kızarır diyerek komutanlarına gururunu hitap etti. Bunun üzerine bütün ordu karşıya geçti. Pers ordusunu bozguna uğratıldı. İskender, daha sonra Troia harabeleri önlerine geldi ve Hephaestion ile birlikte burada etrafı inceledi, Akhilleus’un mezarına giderek kurbanlar sundu ve ona saygısını sundu. Büyük İskender bundan sonra fetihlerine devam etti ve kısa sürede büyük bir imparatorluk kurdu.

Büyük İskender’in gerek savaş tekniği, gerekse başarıları pek çok askerin örnek aldığı ve pek çok bilim adamının araştırma yaptığı temel konulardan biri oldu. Bu bilim adamları Hindistan Keşif Heyeti adıyla bir heyet oluşturdular ve 1963 yılı Mayıs ayında Büyük İskender’in İzi Üzerinde adını taşıyan bir proje başlattılar. Alman ve Avusturyalı bilim adamlarından oluşan keşif heyeti aşağı yukarı iki yıl içinde 50 ila 60.000 kilometre yol kat ederek Büyük İskender’in izinden Hindistan’a varmayı planlıyorlardı. Malzemeleri; teyp, fotoğraf makinesi, film makinesi ve çeşitli kayıt aletleriydi. 1963 yılı Eylül ayında Avrupa toprakları başarıyla geçildi. Balkanlarda geldiklerinde sorunlarla karşılaşmaya başladılar. Selanik’e geldiklerinde arabaları kaza yaptı. Yunan ordu makamları olaya hiç ilgi göstermediler. Kazada yaralanan heyet üyelerine cerrahi müdahale yapıldı. 2 Eylül 1963 tarihinde Çanakkale topraklarına ulaşan heyet üyeleri Milattan Önce 334 yılında General Parmeneion komutasında 35 bin askerin Çanakkale Boğazı’nı geçişini incelediler. Ancak bu çalışmaları sırasında hırsızlar keşif arabasında bulunan film ve ses makinesi ile fotoğraf makinelerini çaldılar. Bu olaydan mağdur olan ve çalışmaları yapamaz durumuna gelen heyet, Alman Büyükelçiliği’ne durumu zorlukla iletebildiler. Alman Büyükelçiliği’nden Joseph P. Krause, 31 Ekim 1963 tarihinde Başbakan İsmet İnönü’ye başvurarak projeyi anlattı. Krause, 2 Eylül günü Çanakkale’de Kilitbahir mevkiinde hırsızların kurbanı olduklarını belirterek, olaydan sonra iki ay zaman geçmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamadığını ifade ederek Başbakan İsmet İnönü’den yardım talep etti. Talepleri arasında hırsızlık nedeniyle iki ay zorunlu olarak Türkiye topraklarında kalmaları sebebiyle heyet üyelerinin ve keşif üyelerinin ikamet ve giriş belgelerinin uzatılmasını, resmi makamların kendilerine çıkardıkları zorluklara engel olunmasını, vizelerin bedava yapılmasını istediler. Ayrıca çalışmalar sırasında askeri yasak bölgelerden geçerken yardımcı olunmasını talep ettiler. Başbakan İsmet İnönü’nün devreye girmesi ile soyguncular yakalandı. Soyguncuları Türk Deniz Kuvvetleri’ne mensup birisi ile Kilitbahir Polis Müdürü Mustafa Bursalı ortak bir çalışma sonucu ele geçirdi. Bu durum araştırma ekibinde sevinç yarattı. Bunun üzerine Başbakan İsmet İnönü’den suçluların yakalanmasını sağlayan bahriyelinin taltif edilmesini ve rütbesinin yükseltilmesini temenni ettiklerini ayrıca Kilitbahir Polis Müdürü Mustafa Bursalı’nın da taltif edilmesini rica ettiler. Joseph P. Krause, soygunculuk olayını çözen Genç bahriyeli ile Kilitbahir Polis Müdürü Mustafa Bursalı, bizlere Türk insanının dürüstlüğü hakkında mükemmel bir örnek vermişlerdir diyerek Başbakan İsmet İnönü’ye teşekkür etti.

Alman ve Avusturyalı bilim adamlarından oluşan Hindistan Keşif Heyeti,  “Büyük İskender’in İzi Üzerinde projesinde bu olaydan dolayı iki ay Boğazı geçemediler.

1798 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları
Reşat Nuri’yi Hatırlarken 06 Aralık 2018
Türkiye’de İlk Yılın Öğretmeni “Refet Angın” 24 Kasım 2018
Harf Devrimi’nin 90. Yılı ve Çanakkale 02 Kasım 2018
Troia Yılında Hüseyin Akif Terzioğlu’nu Hatırlamak 27 Ekim 2018
Çanakkale’de Belediye Otobüsleri Ne Zaman ve Nasıl Hizmete Başladı? 20 Ekim 2018
Unutulan Gelibolu İlahisi 22 Eylül 2018
Baki Vandemir’in Çanakkale’ye Bir Armağanı: “Çanakkale Orduevi” 15 Eylül 2018
Çanakkale’de Hepimizin Kitap Almak İçin Sırada Beklediği Yayınevi 11 Eylül 2018
Çanakkale Gazilerini Kurtardı, Siyasete Yenik Düştü 16 Ağustos 2018
Çanakkale Karması - Fenerbahçe ve Dostluk 04 Ağustos 2018
Adnan Menderes’e Çanakkale’den Son Selam 29 Temmuz 2018
“Ay Bir Nurdur, Hiç Kimse Ona Dokunamaz” 21 Temmuz 2018
Çanakkale’de Kraliçe’nin Ziyareti Onuruna Açılan Harp Müzesi 13 Temmuz 2018
Cumhuriyetin İlk Yıllarında Çanakkale’nin Öğretmenleri ve Okulları 08 Temmuz 2018
Acıyı da, Ödülü de Çanakkale İle Öğrenen Bir Müzik Adamı “Faik Canselen” 02 Temmuz 2018
27 Mart 1975 “Gelibolu-Lapseki Depremi” 22 Haziran 2018
Atatürk, Ramazan Bayramı ve Eski Bayram Mesajları 15 Haziran 2018
İmroz ve Bozcaada Metropoliti Meliton 11 Haziran 2018
Çanakkale Şehitler Abidesi’nin Mimarı Doğan Erginbaş’ı Ebediyete Uğurlarken… 02 Haziran 2018
Osmanlı İmparatorluğu’nda Kurulan Gençlik Cemiyetleri ve Çanakkale 29 Mayıs 2018
site ekle